Η επτάψυχη Φαιστός των 10 παιχτών έφυγε θριαμβευτικά από το Γάζι!

Η ομάδα του Γιάννη Νικολιδάκη έμεινε πίσω στο σκορ από το 3ο λεπτό, με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κιούπι από το 15′, όμως είχε τα ψυχικά αποθέματα με γκολ των Γιώργου Παπαδάκη στο 45′ και Στέλιου Παπαδάκη στο 79′ να κάνει μία τεράστια ανατροπή και να πάρει τη νίκη που την έφερε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Πεδιαδιτάκης έβαλε σε θέση οδηγού τους Νέους Αλμυρού σκοράροντας με πλασέ για το 1-0.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για την Φαιστό, αφού ο Πρένγκα άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες για το υπόλοιπο του αγώνα, δεχόμενος την κόκκινη κάρτα στο 15′.

Το γεγονός αυτό, ωστόσο δεν αποθάρρυνε τους παίκτες του Γιάννη Νικολιδάκη, με τον Γιώργο Παπαδάκη με ένα φανταστικό σουτ από πολύ μακρινή απόσταση, τουλάχιστον 30 μέτρων να ισοφαρίζει στο 45′ για το 1-1, πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο 55′ ένας άλλος ο Παπαδάκης ο Γιάννης, ήταν εκείνος που με πανομοιότυπο τρόπο με εκείνο της ισοφάρισης προσπάθησε να φέρει τούμπα το ματς για την Φαιστό, όμως το σουτ που επιχείρησε από τα 30 μέτρα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Παρασύρη.

Η μεγάλη ανατροπή για τους Μεσαρίτες ήρθε από την “άσπρη βούλα” του πέναλτι, με τον Στέλιο Παπαδάκη να την υπογράφει εκτελώντας εύστοχα για το τελικό 1-2 στο 79′.