Ματσάρα με νικήτρια τη Φαιστό

Μία ακόμη μεγάλη νίκη πανηγύρισε η Φαιστος, που αυτή τη φορά επικράτησε 2-1 της Ανάληψης, με ανατροπή στους Βώρους.

Στο πρώτο μέρος, η Ανάληψη κατάφερε να πάρει το προβάδισμα μόλις στο 4ο λεπτό με κεφαλιά του Χαμαλάκη, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κοκκινάκη. Το γκολ αυτό νωρίς στο παιχνίδι, έδωσε ένα πλεονέκτημα στους φιλοξενούμενους, αλλά η Φαιστός έδειχνε αποφασισμένη να πάρει τη νίκη.

Στο 9’ ο Κοκκινάκης σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ και στο 21’ η Φαιστός ζήτησε πέναλτι αλλά ο διαιτητής κ. Βισκαδούρος υπέδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 24’ καλή στιγμή για τη Φαιστό με τον Γιώργο Παπαδάκη να σουτάρει αλλά η μπάλα πέρασε άουτ και ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος ανάγκασε τον Σφύρλα να πέσει στη γωνία του και να μαζέψει.

Στο 36’ η Φαιστός βρήκε το γκολ της ισοφάρισης, με τον Αντώνη Παπαδάκη να εκτελεί φάουλ, τον Σφύρλα να αποκρούει και στην επαναφορά ο Μαυρογιαννάκης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 42’ νέα εκτέλεση φάουλ αυτή τη φορά του Στέλιου Παπαδάκη, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 45’ εκτέλεση φάουλ Μονιάκη για την Ανάληψη, μπλόκαρε ο Σταυρουλάκης.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Φαιστός μπήκε δυνατά έχασε ευκαιρία στο 47’ με τον Στέλιο Παπαδάκη να εκτελεί φάουλ και τον Σφύρλα να απομακρύνει ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ντόκο κατάφερε να κάνει το 2-1.

Το γκολ αυτό, έδωσε νέο ρυθμό στο παιχνίδι και νέο ενδιαφέρον, καθώς από τη μία η Φαιστός έψαχνε τρίτο γκολ για να «σφραγίσει» τη νίκη και από την άλλη η Ανάληψη έψαχνε τον τρόπο να ισοφαρίσει.

Στο 74’ μεγάλη ευκαιρία για την Ανάληψη με τον Έντμοντ Γκούρο με κεφαλιά-ψαράκι να μην βρίσκει στόχο και στο 78’ ο Μονιάκης απείλησε με εκτέλεση φάουλ αλλά ο Κιουμουρτζάκης απομάκρυνε.

Στο 84’ ο Άλλα έχασε μοναδική ευκαιρία από κοντά να κάνει το 3-1, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μιχάλης Φραγκιαδάκης με σουτ έξω από τη περιοχή σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Η Ανάληψη κέρδισε πέναλτι στο 87’ για μαρκάρισμα πάνω στον Πρέντι, με τον Μονιάκη να αναλαμβάνει την εκτέλεση όμως δεν βρήκε στόχο, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Το 2-1 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε, με τη Φαιστό να παίρνει μία σπουδαία νίκη και την Ανάληψη να δίνει την ευκαιρία στον πρωτοπόρο Ζαρό να αυξήσει τη διαφορά στο +4.